v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Nový Jičín inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Nový Jičín leží v jižní části ostravské průmyslové aglomerace. Svou rozlohou 918 km2 se řadí spíše mezi menší okresy České republiky. Z hlediska geomorfologického náleží území okresu Nový Jičín ke dvěma odlišným geologickým útvarům – k České vysočině, zabíhající na území okresu výběžky Nízkého Jeseníku s Vítkovskou vrchovinou a Karpatům s Podbeskydskou pahorkatinou a Moravskoslezskými Beskydami. Území Moravské brány podél toku řeky Odry odděluje obě horopisné jednotky úrodným pruhem údolní nivy. Většina území má pahorkatinný ráz s výškovým rozdílem nejvyššího a nejnižšího místa okresu 929 m n.m. (200 m n.m. u Jistebnických rybníků a 1 129 m výšková kóta Radhoště).

Složitý geologický vývoj se odrazil v členité horninové stavbě okresu. Oblast Nízkého Jeseníku se skládá výhradně z mořských sedimentů, zbroušených vnějšími biotickými a abiotickými činiteli v parovinu se zalesněnými vyvýšeninami, rozčleněnou vodními toky na menší celky. Mladší karpatská oblast s ostrými horskými hřbety, výraznými vrcholy a ostře zaříznutými údolími řek je tvořena převážně písčitými horninami a slinitými usazeninami druhohorního moře, proloženými štěrkovými náplavami. Ve východní části okresu jsou uloženy kamenouhelné sloje, které silné horotvorné tlaky zasunuly do značných hloubek.

Na území okresu se na mnoha místech vyskytují vápencové útesy a kry, na nichž se vyvinuly typické krasové útvary – Kotouč, Váňův kámen, vápencové útesy na Červeném kameni, Holém vrchu, Šostýně u Kopřivnice i na dalších místech.

Území okresu Nový Jičín se rozprostírá převážně v klimatické oblasti mírně teplé, jen jihovýchod zasahuje do oblasti mírně chladné. Klimaticky nejvýhodnější je střed okresu, směrem k západu i východu se klimatické poměry zdrsňují s přibývající nadmořskou výškou. Přes značnou rozdílnost klimatických podmínek je celé území s ohledem na klima vhodné pro zemědělskou výrobu, zejména střed okresu, kde při správné agrotechnice lze úspěšně pěstovat i náročné plodiny příslušné produkční oblasti (cukrovka, pšenice, ječmen). Okrajová území okresu jsou vhodná pro méně náročné plodiny (žito, oves, brambory a hlavně pícniny).

Okres Nový Jičín patří z naprosté většiny k povodí řeky Odry, pouze nepatrná část na jihozápadě je povodím řeky Bečvy. Území okresu je protkáno vodními toky o celkové délce 750 km. Tokem Odry a Luhy je rozděleno na severozápadní a jihovýchodní část, které se od sebe silně odlišují počtem a hustotou vodních toků, přičemž v tomto směru dominuje část jihovýchodní, kde na 1 km2 připadá až 1,1 km vodních toků. Z minulosti se dochovala a hospodářským účelům dosud slouží část dřívější rozsáhlé rybníkářské soustavy v oblasti Jistebníku, Studénky, Bartošovic a Oder. K dosud funkčním rybníkům postupně přibyla řada nových vodních nádrží s víceúčelovým využitím. Rozloha vodních ploch včetně vodních toků přesahuje 1 769 ha, tj. 1,9 % z celkové výměry.

Na území okresu se nacházejí poměrně bohaté zásoby surovin pro výrobu stavebních hmot (např. vápence, štěrkopísky, cihlářské hlíny, stavební kámen, sialitické hlíny, horniny pro výrobu cementu apod.). Významné jsou zásoby kamene u Jakubčovic nad Odrou a ložiska vápence u města Štramberk v lokalitě hory Kotouč. Na základě výsledků geologického průzkumu byla v okrese zjištěna dvě důlní pole pro rozvoj těžby černého uhlí, a to v oblastech Frenštátu pod Radhoštěm a Příbora. Další postup geologicko-průzkumných prací v těchto lokalitách byl pozastaven a v nejbližší době se zde s náběhem těžby neuvažuje.

Administrativní členění okresu v roce 2001 (sčítání lidu) bylo do 57 obcí, z toho bylo 10 měst, z nichž počtem obyvatel největší – Nový Jičín je okresním městem. V osmi největších městech vykonávaly státní správu pověřené obecní úřady. Od 1.1.2000 je okres součástí Moravskoslezského kraje.

Okres Nový Jičín je okresem průmyslově zemědělským. Průmyslová výroba je soustředěna do městských center. Postupně se zvyšuje vlastnický podíl zahraničních firem v mnoha podnicích regionu. Těžištěm průmyslové výroby a největším zaměstnavatelem je Autopal s.r.o. Nový Jičín. Firma je jedním z mála stabilních velkých zaměstnavatelů okresu se stále narůstajícím počtem zaměstnanců. Další významnou strojírenskou firmou, i přes značný útlum výroby po roce 1990, je Tatra, a.s. Kopřivnice. Zemědělství má k dispozici 60 130 ha zemědělské půdy, tj. 65,5 % z celkové rozlohy okresu, z toho je 45 002 ha orné půdy. Nejúrodnější půdy v okrese – hnědozemě jsou v oblasti Bílovce, Klimkovic, Pustějova, Petřvaldu, Hladkých Životic a Jeseníku n.O.

Investiční aktivita se v devadesátých letech zaměřila na budování průmyslové zóny v Novém Jičíně, velmi rychle se doplňovala infrastruktura výstavbou nových benzínových čerpacích stanic a obchodní sítě ve formě hypermarketů a supermarketů (Hypernova, Kaufland, Hruška, Jednota) ve všech větších městech v okrese. Rekonstruována byla náměstí a historická centra měst. K bezpečnosti silničního provozu přispěla přestavba mnoha křižovatek na kruhové objezdy.

Od počátku devadesátých let došlo k podstatnému zlepšení stavu životního prostředí vlivem poklesu průmyslové výroby, používáním šetrnějších technologií a značných investic do ekologických opatření. Vliv na zlepšení životního prostředí má také přechod na topení těmi zdroji energie, které méně zatěžují životní prostředí. Emise základních znečišťujících látek v tunách za rok (zdroje nad 5 MW) dosahovala v roce 2000 této úrovně:
- tuhé emise 73 (2 348 v r.1991);
- oxid siřičitý (SO2) 423 (5 928 v r.1991);
- oxidy dusíku (NOx) 375 (3 624 v r. 1991);
- oxid uhelnatý (CO) 1 732 (2 841 v r.1991);
- uhlovodíky (Cx Hy) 85 (267 v r. 1991).

Novojičínsko je region s nebývalou koncentrací architektonických památek a velmi příznivými podmínkami pro cestovní ruch. V historicky nejcennějších částech měst Nový Jičín, Štramberk a Příbor byly vyhlášeny městské památkové rezervace, ve městech Fulnek, Bílovec a Odry městské památkové zóny. Okresní město Nový Jičín má historické, velmi zachovalé náměstí, Žerotínský zámek a celý soubor dalších kulturních památek. Pod hradní věží Trúbou ve Štramberku je zachován ojedinělý urbanistický soubor rázovitých dřevěných chalup. Starobylý Příbor, rodiště zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, je spjat s piaristickou kolejí a učitelským ústavem, jedním z nejstarších na Moravě. V okrese jsou také dvě národní kulturní památky: Bratrský sbor ve Fulneku, ve kterém působil J. A. Komenský, a rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích. Okres Nový Jičín nabízí turistům pestrou paletu dalších turistických zajímavostí. Dlouhodobé výrobní tradice jsou zachyceny v unikátních sbírkách technického muzea automobilové výroby v Kopřivnici, vagonářského muzea v zámku ve Studénce či novojičinského muzea se stálou expozicí kloboučnické výroby. Milovníci přírody mají možnost navštívit dvě chráněné krajinné oblasti – Beskydy a Poodří, dva velkoplošné přírodní parky i velký počet rezervací. Pro letní i zimní rekreaci je dobře vybaveno zejména město Frenštát p. R. s blízkým okolím, kde je také soustředěna nabídka vhodných ubytovacích zařízení. Lyžařské vleky, jezdecké areály, lovecké revíry, turistické stezky, možnosti koupání – to vše čeká na návštěvníky Frenštátska, ale i jiných míst okresu. Nově vybudovaný lázeňský komplex v Klimkovicích je připraven zajistit léčebné pobyty pro pacienty z tuzemska i ze zahraničí.

Strategická poloha okresu v koridoru Moravské brány předurčuje budování významných zařízení technické infrastruktury celostátního i mezinárodního významu, jako jsou dálnice z Brna do Ostravy, železniční vysokorychlostní tratě a přenosové energetické sítě. Letecký provoz je dislokován na letišti v Mošnově.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Vláda schválila vyšší penze. Spočítejte si, jak vám vzroste váš důchod

/KALKULAČKA VALORIZACE PENZÍ UVNITŘ/ Čeští důchodci by měli od ledna dostat přidáno v průměru osm set korun.

VIDEO: Feťák v Ostravě kradl a ohrožoval injekční stříkačkou, lidé zakročili

O odvaze, ale i štěstí můžou mluvit dva náhodní zákazníci z jedné benzínové čerpací stanice v Ostravě-Vítkovicích. Nebyla jim lhostejná situace, která se odehrála v letních dnech přímo před jejich zrakem, kdy je zloděj ohrožoval injekční stříkačkou.

Za Zábranským do Rybí. Obec nabízí kromě výhledů také zajímavé aktivity

/SERIÁL/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Novojičínska. Seznámíme vás s tím, jak se žije nejen v odlehlých obcích směrem k Beskydům, ale i na dalších místech okresu. Představíme také osobnosti místního společenského života či zajímavosti. Dnes je na řadě Rybí.

Krnovan na Srí Lance. Vybudoval turistický resort, zve tam na smažák i na slony

Vladimír Kořínek z Krnova je původní profesí výpravčí. Je také známý cestovatel, knihkupec a nakladatel. Procestoval přes 50 zemí na pěti kontinentech, než v roce 2013 poprvé navštívil Srí Lanku. Našel zde nový domov a vybudoval přímořský turistický komplex Ladja Beach Resort.

Lidé na sváteční den plnili v Beskydech kontejnery s odpadem. Děkovali tak horám

/FOTOGALERIE/ Stanoviště s kontejnery na odpad se objevily na sváteční den, tedy 28. září, na třinácti místech napříč Beskydami. Lidé do nich nosili odpadky, které nacházeli při úklidu beskydských lesů a hor. Akce se jmenuje Poděkuj horám a po ranním a dopoledním úklidu se přesunula na odpolední after party pod Lysou horu, s kapelou Buty.