v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Praha-západ inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Území okresu tvoří půlměsíc obepínající ze západu Hlavní město Prahu. S Prahou má okres také nejdelší, východní, hranici. Na severovýchodě a jihovýchodě sousedí s okresem Praha–východ, na jihu s Příbramskem a Benešovskem, na západě s Berounskem a Kladenskem.

Povrch území tvoří řada vzájemně odlišných geomorfologických oblastí, jako jsou Turská, Bělohorská a Průhonická plošina, pahorkatiny Středočeského krasu a Dobříšsko-Štěchovická, Zdická a Pražská kotlina, oblast Jílovsko-Neveklovská, střední Povltaví, Benešovská pahorkatina a konečně vrchovina Hřebenů. Nejnižší místo - koryto Vltavy - je u Dolan 169 m n.m. a nejvyšší Lipový vrch je u Jílového o nadmořské výšce 458 m.

Svojí rozlohou 581 km2 je okres Praha–západ nejmenším okresem ve Středočeském kraji, zaujímá pouze 5,3 % z jeho rozlohy. Zemědělská půda zabírá 58,8 % a lesy 27,6 % z rozlohy okresu. Svou hustotou osídlení 182 obyvatel na km2 se naopak řadí mezi nejlidnatější okresy kraje. K 1. lednu 2007 náleží do okresu Praha–západ 79 obcí. Z celkového počtu obcí má 9 přiznán statut města a 2 obce byly stanovena městysem. K 1. 1. 2008 bylo v okrese 106 048 obyvatel. Během roku 2007 bylo zaregistrováno 1 456 živě narozených dětí, což představuje 10,2 % z živě narozených ve Středočeském kraji, bylo uzavřeno 550 sňatků a rozvedeno 357 manželství.

Území okresu Praha–západ nikdy nepatřilo v průmyslové činnosti k rozhodujícím oblastem středních Čech, vždy se zde však nacházela řada rozmanitých a zajímavých výrobních kapacit, zejména v odvětví hutnictví neželezných kovů, výroby stavebních hmot.

Okres má spolu s okresem Praha–východ v republice naprosto výjimečné postavení, které dokládá většina sociálně-ekonomických charakteristik. Tyto dva okresy – uzavírající ve svém středu Hlavní město Prahu,mezinárodní metropoli, tvoří spolu s Prahou pražskou středočeskou aglomeraci a slouží Praze jako její zázemí. Jsou pro hlavní město zdrojem pracovních sil, doplňují pražský průmysl, stavebnictví a služby, zásobují Prahu potravinami, poskytují Praze svůj rekreační potenciál. Naopak na území obou okresů probíhá v posledním desetiletí masivní výstavba především rodinných domků. Probíhá zde proces tzv. suburbanizace, pražské ekonomicky silné obyvatelstvo se stěhuje do zázemí metropole s cílem zlepšení kvality bydlení. V důsledku tohoto suburbanizačního procesu dochází v obou okresech v posledních letech k významnému nárůstu počtu obyvatel migrací.

K 31. 12. 2007 bylo v rámci okresu Praha-západ evidováno 1 025 uchazečů o zaměstnání, což představuje registrovanou míru nezaměstnanosti 1,64 %, a je nejnižší mírou nezaměstnanosti v kraji. Oproti roku 2006 došlo k poklesu z 2,06 %. Situaci na trhu práce tak, jako v okrese Praha–východ, ovlivňuje zejména blízkost Hlavního města Prahy. V okrese bylo k 31. 12. 2007 v registru ekonomických subjektů zapsáno celkem 32 191 subjektů. Z tohoto počtu tvoří 12,1 % činnosti z odvětví průmyslu, 10,9 % ze stavebnictví, 3,2 % ze zemědělství a lesnictví a 13,6 % z maloobchodu.

Školství je v okrese zastoupeno sítí především základních škol. Po ukončení základní školy musí většina dětí za vzděláním vyjíždět mimo okres, protože zde je nabídka středních škol a učilišť minimální, gymnázium není v okrese žádné.

Okres je významnou rekreační oblastí. Podél železničních tratí a v povodí řek vyrůstaly v minulosti rekreační vily jako letní sídla pražských měšťanů. Masového měřítka dosáhla rekreační výstavba mezi dvěma válkami a v poválečném období. Podél Berounky, Vltavy i Sázavy vyrostly celé chatové kolonie. Území patří v hustotě objektů individuální rekreace na přední místo v republice.

Do okresu zasahuje území Chráněné krajinné oblasti Český kras - vápencové území se zachovanými společenstvy teplomilných dubových a dubohabrových lesů s mnoha druhy rostlin a živočichů jinde vyhubených nebo silně ohrožených. Nachází se zde i Národní přírodní památka Medník – rozsáhlý lesní komplex s přirozenou skladbou v kaňonu Sázavy. V době, tzv. „neolitické revoluce“, kdy při získávání obživy docházelo k přechodu k zemědělství a s tím spojenému žďáření (vypalování) lesa, pěstování plodin a chovu dobytka, zanechávaly starověké kultury na svých sídlištích charakteristicky zdobenou keramiku. Lokalita této kultury se nachází v obci Statenice – Černý Vůl. Z následného období existují nálezy řivnáčské kultury - Řivnáč u Levého Hradce a kultury zvoncovitých pohárů, jejíž lokalita je v Kněževsi.

Nachází se zde celá řada kulturních památek významné historické ceny. Je to například románský kostel v Holubicích, barokní zámek v Hostivicích, průhonický zámek a další. Jednou z nejstarších památek je Levý Hradec, prohlášený za národní kulturní památku. Místo bylo osídleno již ve starší době kamenné a v 9. století zde vzniklo opevněné hradiště s podhradím. Místo bylo střediskem kmene Čechů a sídlem přemyslovského knížete Bořivoje a jeho manželky Ludmily před přesídlením na Pražský hrad. V Okoři je zřícenina mohutného hradu z druhé poloviny 14. století. Působivé okolí hradu Okoř se stalo centrem krajinářské malířské školy, jejímž hlavním představitelem byl A. Slavíček.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Ptačí chřipka je zpět v České republice. Nakaženy jsou husy na Příbramsku

Čtyři měsíce a dva dny byla Česká republika považována za místo bez výskytu ptačí chřipky. To se změnilo v úterý 28. září po oznámení výsledků testů u uhynulé drůbeže v obci Trhové Dušníky na Příbramsku. Právě tato lokalita byla označeno za nové ohnisko nemoci. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci.

PODÍVEJTE SE: Zvířata, historická auta i kostýmy. Zoo slavila devadesátku

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Byl by to docela obyčejný den v pražské zoologické zahradě, kdyby se ovšem mezi návštěvníky neproplétali lidé v dobových kostýmech ze dvacátých a třicátých let minulého století. 

V Praze-Libni srazil vlak muže. Utrpěl vážná zranění

K neštěstí na železnici došlo v úterý po poledni u Balabenky v Praze-Libni. Vlak tam srazil asi pětatřicetiletého muže. S velmi vážným poraněními ho záchranáři převezli do nemocnice.

Stavba roku Středočeského kraje spěje k vyhlášení. Ale hlasovat ještě lze

Poslední hodiny na uplatnění svého mínění mají lidé, kteří se chtějí zapojit do hlasování o cenu veřejnosti v letošním ročníku tradiční soutěžní přehlídky Stavba roku Středočeského kraje.

Mají smlouvy z doby své vlády kontrolovat bývalí politici?

Bez větších problémů slouží majetek Středočeského kraje v oblasti zdravotnictví a kultury, který kraj poskytuje k využívání někomu dalšímu. Plyne to z šetření kontrolního výboru, který středočeským zastupitelům předložil jako výsledek prověrky nájemních smluv jeho předseda Robert Bezděk (ANO). Nad tím se však pozastavuje Stanislav Boloňský (STAN). Nezamlouvá se mu, že jestliže se kontrola týkala i minulého volebního období, tehdy vládnoucí politici, kteří nynější opozici zastupují v kontrolním výboru krajského zastupitelstva, prověřovali vlastní činnost: sami sebe.