v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Svitavy inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Svitavy vznikl jako správní celek v dnešní podobě v roce 1960 sloučením převážné části čtyř bývalých okresů: Litomyšl, Moravská Třebová, Polička a Svitavy. Tvoří jihovýchodní výběžek Pardubického kraje. Svoji rozlohou 1 379 km2 je největším okresem v kraji, na jeho rozloze se podílí 30,5 %. Hustota zalidnění 76 obyvatel na km2 je v kraji nejnižší. Je vnitrozemským okresem, na východě sousedí s Olomouckým krajem, na jihu s Jihomoravským krajem a s krajem Vysočina, na západě a na severu hraničí s okresy Pardubického kraje (Chrudim a Ústí nad Orlicí).
Území okresu leží v nadmořské výšce od 270 m (místo, na kterém opouští řeka Loučná území okresu) po 778 m (katastr obce Pustá Rybná). Převážná část okresu je tvořena Svitavskou pahorkatinou, na jihozápad zasahuje Hornosvratecká vrchovina (Žďárské vrchy). Východní část okresu je tvořena Moravskotřebovskou pahorkatinou a na jihovýchodě je Malá Haná (součást Boskovické brázdy).

Hydrologické poměry jsou ovlivněny polohou okresu na hlavním evropském rozvodí. Z centrální části okresu odvádí vody řeka Svitava, jihozápadní část okresu leží v povodí Svratky, východ je v povodí Třebůvky. Tyto řeky odvádějí vody do Dunaje, zatímco severozápad okresu leží v povodí Labe (Třebovka a Loučná). Největší vodní plochou je s 82 ha rybník Hvězda. Vydatné zdroje podzemních vod zejména v oblasti Březové nad Svitavou umožňují zásobovat vodou uživatele mimo okres.

Klimatické poměry jsou v jednotlivých částech okresu odlišné. Nejpříznivější podmínky má severozápad a jihovýchod okresu s průměrnou roční teplotou nad 7 ºC a úhrnem srážek do 600 mm. Centrální část okresu je chladnější a vlhčí, průměrná roční teplota je 6 ºC, průměrné srážky 700 mm. Ještě chladnější a vlhčí je jihozápadní část okresu.

Z celkové rozlohy okresu tvoří zemědělská půda 83 780 hektarů, z toho orná 63 402 ha, trvalé travní porosty 16 891 ha, sady a zahrady 3 487 ha, vodní plochy 1 046 ha. Na lesní půdu připadá 31,2 % rozlohy okresu.

Od posledních změn administrativních hranic okresů k 1. lednu 2007 je svitavský okres rozdělen na 116 obcí, z toho 7 měst a jeden městys (Svojanov). Z celkového počtu 104 934 obyvatel (k 31. 12. 2008) tvořily ženy 50,8 %. V uplynulých 10 letech se počet obyvatel okresu postupně snižoval. Obrat v roce 2007 byl umožněn zvýšením počtu živě narozených dětí při současném poklesu počtu zemřelých osob v poproduktivním věku.

Výrobní charakter okresu je smíšený, zaměstnanost v zemědělství sice klesá, přesto zůstává podíl primárního sektoru na celkové zaměstnanosti vyšší než v ostatních okresech kraje. Rostlinná výroba se orientuje zejména na pěstování obilovin a řepky. V živočišné výrobě má okres významný podíl na produkci drůbeže. Průmysl není v okrese orientován jednostranně, struktura oborů je poměrně pestrá. Rozhodující objem výroby připadal v předchozích letech na potravinářské a textilní závody, v poslední době však význam textilu poklesl. Naproti tomu stále roste podíl výroby skleněných vláken. Výrazné zastoupení má též kovovýroba, strojírenství a výroba dopravních prostředků (především příslušenství).

Dlouhodobě má svitavský okres nejvyšší nezaměstnanost v kraji. V roce s nejvyšší nezaměstnaností (2003) hledalo v okrese práci 13,4 % práceschopného obyvatelstva. Postupně se míra registrované nezaměstnanosti snížila až na 8,4 % ke konci roku 2007.

Investiční činnost v okrese nebyla v uplynulých 10 letech příliš rozsáhlá. V nových průmyslových zónách v Moravské Třebové, Svitavách, Poličce a Litomyšli budovaly své provozovny především menší firmy. Významnými stavebními akcemi v okrese byla stavba železničního koridoru, rekonstrukce silnice E461 (obě akce za přispění prostředků z evropských fondů). Ke zlepšení zdravotní péče přispělo vybudování nového pavilonu akutní medicíny ve Svitavské nemocnici a rekonstrukce nemocnice v Litomyšli. Obchodní řetězce vystavěly ve větších městech v okrese supermarkety a svá obchodní a servisní střediska zde umístili nejvýznamnější producenti automobilů. Největší akcí v kraji v oblasti občanské vybavenosti, na kterou byly využity prostředky z evropských fondů, byla rekonstrukce bývalého průmyslového areálu ve Svitavách na multifunkční kulturní zařízení Fabrika.

V oblasti bytové výstavby se města zaměřila na rekonstrukce panelových domů a budování technické infrastruktury pro výstavbu rodinných domů. Výstavba komunálních bytů byla orientována především na menší sociální byty, které mají zlepšit podmínky bydlení mladým rodinám. Intenzita bytové výstavby nedosahovala v uplynulých letech krajského průměru, méně se stavěly především rodinné domy. Nadprůměrné byly počty modernizací v přepočtu na 1 000 obyvatel.

Ve městech přispěly ke zlepšení životního prostředí úpravy center a regenerace parků a zahrad. Odborníci ocenili především rekonstrukci náměstí Míru ve Svitavách a obnovu Klášterních zahrad v Litomyšli. V zájmu snížení povodňového rizika v níže položených částech okresu probíhalo budování suchých poldrů, čištění koryt řek a rekonstrukce rybníků (včetně největšího rybníka Hvězdy). Na Poličsku vznikly dokonce nové rybníky. Na území celého okresu se v zájmu rozvoje cestovního ruchu budovaly cyklostezky.

K turisticky atraktivním místům okresu patří hrad Svojanov, dochované středověké opevnění města Poličky a renesanční městské jádro Moravské Třebové, které je městskou památkovou rezervací. V roce 1970 byla nejzápadnější část okresu zařazena do Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Další rozvoj cestovního ruchu podpořilo zařazení zámeckého areálu v Litomyšli na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1999, přitom již dříve byla Litomyšl městskou památkovou rezervací. K rozvoji turistiky v oblasti Toulovcových Maštalí na pomezí svitavského a chrudimského okresu přispělo vybudování několika nových rozhleden. Krásy jižní části okresu umožňuje objevovat „Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana“ u Březové nad Svitavou.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Nemocnice v Pardubickém kraji mají několik pacientů s covidem i po očkování

Situace s covidem je v Pardubickém kraji poměrně klidná. I tak je ale několik pacientů s koronavirem v nemocnici. Mezi nimi jsou i očkované osoby. Nemocnice se také chystají na očkování třetí dávkou, registrace je možná už od 20. září. Více informací a přehledná grafika v článku.

Vánoční stromeček to nebyl. Policejní auto v Dobrušce vezlo na střeše konopí

/FOTO/ Rozruch způsobil v neděli policejní vůz projíždějící Dobruškou, tedy hlavně neobvyklý zelený náklad na jeho střeše. "Šli jsme kolem s kolegou a on povídá, hele, asi vezou vánoční stromeček. Já říkám, že to je nějak brzo, a ono to bylo na té střeše konopí. Lidé se tam sbíhali a fotili," říká Pavel Štěpán, který také stihl pořídit několik fotografií.

Vláda schválila vyšší penze. Spočítejte si, jak vám vzroste váš důchod

/KALKULAČKA VALORIZACE PENZÍ UVNITŘ/ Čeští důchodci by měli od ledna dostat přidáno v průměru osm set korun.

Z polské dálnice zatáčkou na český tankodrom? Hrozba pro Králicko stále trvá

Polská dálnice S8, která má vést až ke Králíkům a mohla by být hotová už za sedm let, dělá vrásky nejen obcím v pohraničí. Vedení Pardubického kraje se proto se sešlo s polským ředitelstvím silnic a dálnic v tamní Vratislavi. Bohužel ale stále platí, že dříve uvažovaná nová, alespoň dvouproudá přeložka státovky I/43 v navazujícím úseku Mladějov – Lanškroun – Štíty – Červená Voda – Dolní Lipka není ve hře. Na stávající klikaté a úzké státovce vedoucí přes města a obce je podle Ministerstva dopravy "jen velmi nízká dopravní zátěž, která nezdůvodňuje ani přeložku I. třídy, natož existenci dálnice.“ Více v článku.

"Lego" kruháč má vyřešit kritickou situaci na I/35 u Svitavského Lačnova

Oprava silnice I/35 u Svitav je u konce. Z města zmizely kolony aut, ale klid v regionu nebude. Zatímco jedna rekonstrukce pětatřicítky mezi Gajerem a svitavským Lačnovem skončila, druhá - práce na silnici I/34 při vjezdu do Svitav ve směru od Poličky - hned začala. Řidiči si zároveň musí zvyknout na nový kruhový objezd na křížení I/35 a I/43 v Lačnově u Svitav. Více v článku.