Jak naší redakci řekl ředitel osobní dopravy společnosti TQM-holding Opava Michal Scholz, zavedení platby bankovní platební kartou přímo ve svých autobusech měli v plánu již v letošním roce, ale záměr odložili na rok 2018.

„Aktuálně na straně kraje připravuje technické a uživatelské zadání, jakým způsobem by platba bankovní kartou měla fungovat. Možností je více,“ vysvětluje a dodává: „Od jednodušší varianty odbavení cestujícího podobně jako je hotovostní platba, kdy například přestupy mezi spoji nejsou pro držitele karty nijak zvýhodněny, až po sofistikovaný model, kdy cestující využívá systém, přestupuje mezi spoji, vždy se odbaví jen přiložením karty, ale konečná cena nikdy nepřekročí maximální cenu denního jízdného.“

Jak dále zmínil, současný systém založený na odbavení cestujících pomocí bezkontaktní dopravní karty ODISky, kterých je v Moravskoslezském kraji v oběhu již přes 350 tisíc, bude pro ně i nadále stěžejní.  

MDPO SE ZMĚNA NETÝKÁ

Redakce pak oslovila také ředitele Městského dopravního podniku Opava Jaromíra Waleskeho.

„To platí pro dopravce, kteří aktuálně obnovují odbavovací systém nebo vstupují na území Moravskoslezského kraje jako noví dopravci. MDPO se tato změna netýká, jelikož máme odbavovací systém pořízen s dotací a doba udržitelnosti končí na konci roku 2019 a po dobu udržitelnosti nemůžeme do odbavovacího systému zasahovat,“ uvedl Walaski s tím, že v roce 2018 chtějí vysoutěžit dodavatele nového systému, jehož systém bude implementován v roce 2019 a bude splňovat veškeré požadavky na nejmodernější systém odbavení.

LIDÉ TO VÍTAJÍ

Skutečnost, že by v autobuse mohli platit kartou, považují obyvatelé Opavska vesměs za dobrý tah. „Autobusem nejezdím skoro vůbec, ale když už se stane, asi bych toho využila. Většinou platím kartou, tak proč ne v autobuse,“ řekla například Veronika Žilková z Melče.

Tuto možnost by pak ocenila také Zuzana Přibylová z Čermné ve Slezsku. „Určitě. Skvělý nápad. Hotovost nosím už málokdy u sebe a když, tak dvoustovku, pětistovku. Ty se totiž hůř utrácejí. Je mi líto je rozměnit na malinkaté penízky kvůli kravince, kterou zrovna vidím. No a pak nemám drobné na autobus.

A tam platit pětistovkou je trochu blbé. Takže za mě hurá do toho, už to dávno mělo být,“ řekla.

V KRNOVĚ UŽ KARTOU PLATÍ

Provozovatel městské hromadné dopravy (MHD) společnost Arriva Morava po dohodě s vedením města Krnova letos zavedla novinku. Na páteřní lince 801 už rok mohou cestující uhradit jízdné bezkontaktními bankovními kartami. Krnov byl vybrán pro pilotní nasazení nového systému.

Testoval se v jednom autobusu typu Crossway LE 12. Cestující v Krnově mohou samozřejmě i nadále platit jízdné také v hotovosti nebo čipovou kartou Odiska.

„Předpokládali jsme, že možnost platby jízdného bezkontaktními bankovními kartami přivítají zejména nepravidelní uživatelé městské hromadné dopravy, ať už z řad občanů města nebo jeho návštěvníků,“ uvedla starostka Krnova Jana Koukolová Petrová.

Samotný způsob placení bezkontaktní kartou v krnovském autobuse je jednoduchý a rychlý. „Stačí přiložit bezkontaktní bankovní kartu ke čtečce, která je umístěna vedle řidiče. Jak pro cestujícího, tak i pro řidiče jde o mnohem pohodlnější a rychlejší způsob platby, než je platba v hotovosti,“ vysvětlila předsedkyně představenstva Arriva Morava Pavla Struhalová, jak to funguje.

Společnost Arriva Morava po úspěšném testu postupně rozšiřuje tento moderní způsob platby jízdného do autobusů na dalších linkách krnovské MHD.„Já sama jezdím krnovskou MHD na Cvilín a zpět každý den, takže mám měsíční kartu a ani jsem doteď netušila, že něco takového už funguje i v našich autobusech.

Udělala jsem si bleskový průzkum mezi svými studenty, kteří dojíždějí do Krnova z okolních měst, a ti jsou z toho nadšení, že už nemusí lovit po kapsách drobné, když chtějí jízdenku,“ uvedla Petra Severinová, která vyučuje na krnovské pedagogické a zdravotní škole.