v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Jindřichův Hradec inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Jindřichův Hradec je svou rozlohou 1 944 km2 největším okresem v České republice. Rozkládá se na jihovýchodě Čech a jeho jižní hranice tvoří zároveň státní hranici s Rakouskem. Na západě sousedí s okresem České Budějovice, na severozápadě s okresem Tábor, na severu s okresem Pelhřimov, na severovýchodě s okresem Jihlava a na východě s okresy Třebíč a Znojmo. Hranice okresu se od jeho vzniku po územní reorganizaci v roce 1960 nezměnily.

Podstatnou část okresu pokrývají žuly a granodiority Českomoravské vrchoviny. Ústřední masiv části Jihlavských vrchů a Novobystřická vrchovina vytvářejí předěl území okresu, který na východě přechází ve značně rozčleněnou pahorkatinu Dačickou, protékanou po celé délce Moravskou Dyjí, a na západě v obdobnou pahorkatinu Jindřichohradeckou, kterou protéká řeka Nežárka. Odlišným prvkem v pahorkatinném charakteru povrchu okresu je Třeboňská pánev, která má mírně zvlněný reliéf jen při okrajích. Nadmořská výška zde dosahuje 400 - 500 m. Plochý pánevní reliéf a malý spád toků Lužnice a Nežárky je příčinou vzniku rozsáhlých rašelinišť a významné rybníkářské oblasti.
Na většině území okresu se vyskytují půdy lehké písčitohlinité, na Třeboňsku jsou půdy jílovité a ve vlhkých oblastech půdy rašelinové.

Nejvýznamnější řekou okresu je Lužnice s pravostrannými přítoky Dračicí, Koštěnickým potokem, Nežárkou a Nadymačem. Tvoří osu Třeboňské pánve od Českých Velenic až po soutok s Nežárkou. Vodní síť horního toku Lužnice byla v 16. století doplněna dvěma umělými stavbami, a to „ Zlatou stokou“ v délce 48 km, která napájí soustavu velkých rybníků například Opatovický, Svět, Káňov, Velký Tisý a Dvořiště, a „Novou řekou“, v délce 13,5 km, která odvádí přebytečné vody z Lužnice do Nežárky.

Podnebí okresu ovlivňují rozsáhlé vodní plochy, které jsou velkými akumulátory tepla, regulují množství srážek i zchlazování. Nejteplejší oblastí je Třeboňská pánev, mezi relativně chladnější oblasti patří Studenecko v okolí Javořice. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 6 a 8°C. Západní větry přinášejí dostatečné množství celoročních srážek. Průměrné roční srážky se pohybují kolem 600 mm, vyšší roční úhrn srážek má vrchovina Novobystřická a masiv Javořice.

Území okresu není bohaté na surovinové zdroje. Největší surovinovou základnu tvoří ložiska štěrkopísků podél řek Lužnice a Nežárky, živcových písků u Halámek, žáruvzdorných jílů u Klikova a bělošedých jílů v okolí Lomnice nad Lužnicí. V okolí Branné a Příbrazi se nachází ve větším rozsahu rašelina. Důležitým surovinovým zdrojem pro okres Jindřichův Hradec jsou lesy, které zaujímají 38 % z celkové plochy okresu. V lesních porostech jsou zastoupeny jak kultury jehličnaté, tak listnaté.

Specifikou okresu jsou rozsáhlé vodní plochy vybudovaných rybničních soustav. V okrese je přes 2 500 rybníků s chovem ryb, svou rozlohou zaujímají zhruba 6 % plochy okresu. Rybníky vznikaly již od 13. století, největšího rozmachu doznaly v 16. století, kdy jejich budovateli byli zejména Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan. Největším rybníkem v České republice je Rožmberk (vybudovaný na řece Lužnici severně od Třeboně) o rozloze 720 ha. Roční produkce ryb číní až 2 900 tun, z 92 % se jedná o kapry.

Síť železnic byla vybudována již v letech 1871 – 1906. Okresem prochází důležitá trať České Budějovice - Veselí nad Lužnicí - Jihlava se železničním uzlem v Jindřichově Hradci a trať Praha - Vídeň, procházející Třeboňskou pánví s uzlem v Českých Velenicích. Východní okraj okresu protíná trať Kostelec - Dačice - Slavonice. Ojedinělou technickou památkou je úzkokolejná trať Jindřichův Hradec - Obrataň a Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Silniční síť zajišťuje dostatečnou dostupnost sídel v okrese. Územím okresu prochází důležité silniční spoje: České Budějovice - Jindřichův Hradec - Humpolec (E551), Vídeň - České Budějovice - Plzeň (E49).

Trvalý nebo dlouhodobý pobyt má na území okresu 93 tis. osob. Počtem obyvatel je jindřichohradecký okres na třetím místě v Jihočeském kraji. Hustotou osídlení 48 obyvatel na km2 patří k jednomu z nejřidčeji osídleným okresům v republice. Vývoj počtu obyvatel od roku 1990 má v okrese zcela neobvyklý průběh a graficky se podobá sinusoidě. Přitom v období 1993 až 1996 se počet obyvatel udržoval téměř na úrovni 94 tisíc, aby v následujících letech poklesl pod hranici 93 tisíc. Příčinou byl jednak vyšší počet zemřelých než narozených a tento trend trval až do roku 2006. Stejným směrem na vývoj obyvatelstva působilo i stěhování, i když působení tohoto faktoru nebylo tak jednoznačné. V posledních letech ale již spíše převažuje kladné saldo stěhování, což je patrné zejména v roce 2008, kdy rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými představuje více než 500 obyvatel.

Ekonomickou oblast charakterizuje téměř 20 tisíc jednotek evidovaných v Registru ekonomických subjektů. Podle sčítání lidu v roce 2001 dosahoval počet ekonomicky aktivních v okrese téměř 47 tisíc osob, tj. 15 % ekonomicky aktivních celého kraje. Aktuálnější data, která však plně nerespektují územní pohled, neboť jsou zpracována podnikovou metodou podle sídla podniku, udávají podíl počtu zaměstnanců zhruba 12 %. V odvětvové skladbě zaměstnanosti je patrný především vyšší podíl zemědělství. Proti průměru kraje je zde zastoupení téměř dvojnásobné a samozřejmě nejvyšší. Naproti tomu zhruba poloviční (a tím pádem nejnižší) je podíl tržních služeb. Mírně pod průměrem je zastoupení průmyslu a naopak netržní služby jsou z hlediska podílu počtu zaměstnanců druhé nejvyšší v kraji, když na ně připadá čtvrtina z celkového počtu zaměstnanců okresu.

Okres Jindřichův Hradec pro svou polohu na rozhraní Čech, Moravy a Rakouska hrál významnou roli v dějinách českého státu, stejně jako šlechtické rody zde sídlící – páni z Hradce, Rožmberkové, Slavatové, Černínové a jiní. První písemná zpráva v okrese je z roku 1175 o Nové Bystřici.

V okrese je velké množství kulturních a historických památek. Jádra měst Jindřichův Hradec, Třeboň a Slavonice byla pro svou historickou hodnotu vyhlášena Městskými památkovými rezervacemi. Nejstarší doložená písemná zmínka o Jindřichově Hradci je z roku 1220. Nachází se zde státní hrad a zámek. Tento komplex se svou velikostí řadí na třetí místo v celé republice. Nejvýznamnější i nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Jindřichově Hradci je kostel sv. Jana Křtitele se souborem gotických fresek. Dominantu města vytváří spolu s městskou věží Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie. S kostelem je spojeno jméno významného skladatele a básníka období baroka Adama Václava Michny z Otradovic, který zde působil jako varhaník. V renesanční budově okresního muzea je umístěn největší mechanický betlém na světě - Krýzovy jesličky.

V centru památkové rezervace města Třeboň se nachází protáhlé náměstí T. G. Masaryka s řadou městských domů s renesančními a barokními štíty. Nejvýznamnějším objektem na náměstí je radnice s věží vysokou 31 m. Průčelí radnice je zdobeno freskami s rožmberským, schwarzenberským a městským znakem. Neodmyslitelnou součástí města je honosný renesanční zámek se zámeckým parkem a Schwarzenberská hrobka. Město Slavonice, jehož vznik se datuje kolem 12. století, oplývá řadou historických památek v gotickém, renesančním a barokním slohu. Dalšími zajímavými památkami na území okresu jsou např. zámek Červená Lhota, hrad Landštejn, hrad ve Stráži nad Nežárkou, památková zóna města Dačice a další. Také řada vesnic je památkově chráněna pro svou ojediněle zachovalou architekturu lidových staveb např. Lutová, Pístina a Příbraz.

Jindřichův Hradec je nejmenším univerzitním městem v České republice, své sídlo zde má Fakulta managementu Vysoké školy ekonomické Praha. Síť školských zařízení dále tvoří 49 mateřských škol, 40 základních škol, 8 středních odborných učilišť, 3 gymnázia a 9 středních odborných škol.

Ke zlepšování životního prostředí patří i vytváření chráněných území. Jedná se zejména o Chráněnou krajinnou oblast Třeboňsko, která je zapsána na seznamu UNESCO, dále je na území okresu asi 45 maloplošných chráněných oblastí např. národní přírodní rezervace Stará řeka, Velký a Malý Tisý, přírodní rezervace Mutenská obora, Krabonošská niva.

Pěkné přírodní prostředí a množství kulturních památek láká k návštěvám občany z celé České republiky a v hojné míře i zahraniční turisty. Navštěvují především centra blízká hranici, zejména města Jindřichův Hradec a Třeboň.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Občan pomohl policii při dopadení zloděje, který dvakrát kradl ve zlatnictví

Zloděj, který se vloupal do budějovického zlatnictví, má na svědomí více skutků. Díky všímavému muži ho policisté zadrželi bezprostředně po činu.

Čtyřnozí ochránci zákona předvedli svoji práci školákům

Policejní psovodi Lubomír Ábel, Jan Mol a Petr Lukačovič se svými čtyřnohými pomocníky a tiskovou mluvčí a preventistkou navštívili 22. září žáky školní družiny v areálu 3. základní školy v Jindřichově Hradci. Ukázky práce čtyřnohých ochránců zákona shlédlo téměř 160 žáčků se svými vychovatelkami včetně vedení školy.

OBRAZEM: Strakonice dají nad venkovní bazén nafukovací halu

Sportovní kluby i běžní návštěvníci bazénu na strakonické Křemelce se dočkají unikátní novinky. Radnice chce nad venkovní vyhřívanou padesátkou instalovat nafukovací halu.

Mohlo se stát neštěstí. U atrakce na Václavské pouti prasklo před startem lano

Štěstí měla při víkendové Svatováclavské pouti ve Strakonicích posádka jedné z adrenalinových atrakcí. Okamžik, kdy na katapultu prasklo lano, natočila jedna z návštěvnic poutě. 

Vznikne jihočeský Barrandov. V kraji chtějí postavit filmové ateliéry

S nápadem vybudovat filmové ateliéry na jihu Čech přichází multimediální producentská společnost NuArt, která se zabývá tvorbou reklam, točením videospotů a v současnosti připravuje celovečerní film.