v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Most inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Most je svoji rozlohou 467 km2 druhým nejmenším okresem v Ústeckém kraji. Na severní straně je chráněn hradbou Krušných hor, ze západu, jihu a východu hraničí s okresy Chomutov, Louny a Teplice. Ke dni sčítání 1. 3. 2001 žilo zde 117 196 obyvatel a proti minulému sčítání počet obyvatel klesl o 2,5 %. Okres má pouze 26 obcí, z toho čtyři obce se statutem města. Okres se vyznačuje velkou hustotou obyvatel na km2 (251) a ze sedmi okresů Ústeckého kraje nejvyšším podílem obyvatel žijících ve městech. Podíl městského obyvatelstva zde dosáhl 89 %.

Území okresu náleží ke třem geografickým celkům. Na severu je to oblast Krušných hor, do jihovýchodní části zasahují kopce výběžku Českého středohoří, které v jihozápadní části přecházejí v Žateckou plošinu. Střední část okresu vyplňuje Mostecká kotlina v podobě velké pánve. Mezi údolím pánve a náhorní částí Krušnohorského masivu je výškový rozdíl 250 až 900 metrů. Nejvyšším místem okresu je hora Loučná – 956 m n.m. a nejnižším bodem je místo pod vrchem Bořeň – 204 m n.m., kde řeka Bílina opouští okres. Území okresu leží v povodí řeky Bíliny a jejího přítoku říčky Srpiny. Pro klimatické poměry jsou charakteristické nízké průměrné roční srážky, asi 500 milimetrů, a poměrně vysoké průměrné roční teploty ovzduší, od 8,4 do 8,8 stupňů Celsia. Vzhledem ke členitosti terénu se zde vyskytují často mlhy. Převážná část okresu patří do lesostepního pásma s převládajícím společenstvím dřevin, které dobře snášejí ztížené podmínky. Jsou to břízy, jeřáby, olše, dub červený, smrk pichlavý a některé druhy borovic. Nerostné bohatství této oblasti negativně ovlivnilo i význam zemědělství. Zemědělská půda tvoří pouze necelých 30 % z celkové rozlohy okresu a zároveň je tento podíl nejnižší z okresů Ústeckého kraje. Např. v okresech Louny a Litoměřice je poměr zemědělské a nezemědělské půdy obrácený. Za největší chráněné území na rozhraní okresů Most a Chomutov s rozlohou 136 ha můžeme označit přírodní rezervaci Jezerka. Byla vyhlášena v roce 1969, aby ochránila geobiocenózy listnatého lesa a skalních útvarů stejnojmenné hory Jezerky (vrchol 706 m n. m.). Přírodní rezervace Černý rybník byla vyhlášena roku 1993 a nese název podle rybníka poblíž obce Klíny. Jeho hladina se nachází ve výšce 805 m n. m. Tato rezervace o ploše 32 ha zachovává charakter vrchoviště rozvodného typu. Vrstvy rašeliniště v některých místech dosahují až sedmi metrů. Nachází se zde porosty borovice blatky, kosodřeviny, vřesy, mnoho druhů lišejníků, brusinky, borůvky a vlochyně, vzácný rojovník bahenní.

Ohromné nerostné bohatství zcela předurčilo charakter a ekonomický význam okresu. V letech budování socializmu, kdy se Československo orientovalo na energeticky náročný těžký průmysl, se hnědé uhlí stalo rozhodující složkou palivoenergetické základny. V průběhu čtyřiceti poválečných let bylo v oblasti povrchové těžby zrušeno 130 průmyslových objektů, ale zároveň zmizelo i přes 80 obcí. V době, kdy historické město Most ustoupilo těžbě, nebylo pochyb o perspektivě hornictví a energetiky na další desítky let. Důsledkem této orientace je v současnosti nejvyšší procento nezaměstnanosti v republice. Útlum těžby způsobil propouštění pracovníků. Pomoci v této situaci by měly rekvalifikace a výstavba průmyslových zón. Průmyslové zóny mají nalákat investory, kteří vytvoří další pracovní místa.

Předpokladem pro hospodářský a tím i sociální rozvoj oblasti je modernizace stávajících a stavba nových dopravních spojení nejen mezi hospodářskými centry, ale především těch, která umožňují kvalitní a rychlé spojení se sousední Spolkovou republikou Německo, jež je vstupní branou do Evropské unie. To se týká jak silniční dopravy, dokončení dálnice D8, rychlostní komunikace R7 Louny – Most – Chomutov, tak modernizace železničního koridoru.

Nebývale intenzivní růst těžby a rozvoj hospodářství na území okresu v minulém století přinesl i nárůst dopadů průmyslové činnosti na životní prostředí. Nutno ale zdůraznit, že omezování výrob a nové investice vkládané do ochrany životního prostředí přinášejí zlepšení. Množství uvedených znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší je evidováno v Registru emisí a zdrojů znečišťování ovzduší. Z výsledků měření základních znečišťujících látek, (jako jsou tuhé emise, oxid siřičitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý a uhlovodíky) za rok 2000 dojdeme ke zjištění, že okres Most dosáhl u některých ukazatelů poměrně příznivých výsledků oproti ostatním okresům Ústeckého kraje. Vysoké jsou jen tuhé emise (1,7 t/km2) a oxid uhelnatý jako stálý důsledek odkrývaných vrstev uhlí. V roce 1991 byly nastaveny ministerstvem ekologické limity těžby, aby se region mohl rozvíjet a nebyl vydán na pospas těžebním společnostem. Energetická koncepce státu by měla být projednána do konce roku 2003.

Povrchová těžba má stále nepříznivý vliv na život lidí v pánevních oblastech a také na vzhled krajiny. Zákonná ustanovení o ochraně a rekultivaci půdy při báňské činnosti jsou sice v českých zemích známa již dlouho, ale zákony a novely nebyly důsledně dodržovány a zemědělská půda byla silně devastována. První úplný generel rekultivací koncernu SHD byl zpracován v letech 1958 až 1959, ale až v roce 1976 byla schválena novela, která zpřísnila zábory a zacházení s půdním fondem. Přestože byl generel několikrát upravován (vyvíjely se nové stroje a získávaly zkušenosti) stal se nejdůležitější rekultivační směrnicí na dlouhá léta. Největší díl rekultivací tvoří zemědělské rekultivace, druhé v pořadí jsou rekultivace lesnické, desetinu výměry pánve by měly pokrýt rekultivace vodní a zbývající část bude patřit obytnému a výrobnímu prostoru a technické infrastruktuře. V řadě případů se daří navracet devastovaná území zemědělské výrobě, což dokazují vinice v Chrámcích a v blízkosti Mostu, ovocné sady, lesy, louky a rekreační vodní plochy.

Nejvíce byla těžbou, pokud jde o likvidaci obcí, postižena mostecká oblast. Ale i zde najdeme řadu pozoruhodných památek, které mohou podpořit cestovní ruch. Velmi nešťastné bylo rozhodnutí zbourat celý starý Most a postavit nový. Čas nepotvrdil správnost tohoto rozhodnutí a ani několik desítek milionů tun kvalitního uhlí nemohlo nahradit historické ztráty. Ze starého Mostu, města s více jak sedmisetletou tradicí, zůstal zachován jen děkanský kostel jako vrchol gotického stavitelství a pozůstatky hradu na kopci Hněvín. Přemístění děkanského kostela za necelých 30 dnů na 51 speciálních hydraulických podvozcích bylo v roce 1975 světovou raritou. K turistickým lákadlům může v Mostě patřit také autodrom a hipodrom se svými proslulými akcemi mezinárodního významu. Význam celé této oblasti v minulosti nám dokladují i další pamětihodnosti nacházející se na území okresu. Obec Horní Jiřetín (Jorenthal) byl významným poutním sídlem na obchodní cestě do Saska a záznamy o něm pocházejí již z 13. století. Císař František Josef I. povýšil dokonce Horní Jiřetín na město a udělil mu městský znak. V obci je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a barokní fara. V katastru obce leží zámek Jezeří, který byl postaven na místě původního gotického hradu. Od Bílé hory je majitelem rod Lobkowiczů. V 19. století se zámek stal významným kulturním centrem, navštěvovaným zejména hudebníky a skladateli. Ve městě Litvínov náleží k pamětihodnostem Valdštejnský zámek z první poloviny 18. století, který je obklopen zámeckým parkem v anglickém stylu o rozloze osmi hektarů. Od roku 1964 je zde zřízeno muzeum. Valdštejnská kaple se nachází na zrušeném městském hřbitově a je postavena v klasicistním slohu. Mezi významné objekty architektury po druhé světové válce patří Kolektivní dům, zkráceně zvaný Koldům. Komplex představoval v dané době nový styl bydlení s úplným vybavením a službami. O dům se zajímá organizace UNESCO. Litvínov bylo a je město hlavně průmyslové. Význam manufaktury na výrobu sukna připomíná obelisk z roku 1815 umístěný na náměstí Míru. Další zastavení na podkrušnohorské cestě je možné ve městě Lom. Záznamy o existenci osady pocházejí z konce 12. století. Ve městě najdeme kostel Srdce Páně ze 17. století, morový sloup s podstavcem a reliéfem sv. Jiří, kapli Nejsvětější trojice a původní hornickou kolonii z konce 19. století.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Zavřete oči, odcházím. Svůdce Kristian se vrací do kin v nové verzi

Vzbouřit se proti všednímu životu a promlouvat údery srdce. Kdo jiný může nabízet podobné radovánky než Oldřich Nový? Respektive Kristian, legendární filmový elegán, který se nyní vrací na plátna kin v nové zrestaurované verzi.

Tramvaj jako umělecké dílo. Fotosoutěž dopravního podniku končí, pospěšte si

Fotografové z Mostu a Litvínova mají poslední šanci zapojit se do fotosoutěže pořádané Dopravním podnikem Mostu a Litvínova, která probíhá od začátku dubna a končí s jeho posledním dnem.

Hvězdy Ústeckého kraje v podnikání a inovacích? Most a Chomutov

Most, Chomutov a Ústí nad Labem. To jsou tři města v Ústeckém kraji, kde se nejvíce daří podnikání. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž analytici hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice.

Vzácná barokní památka na Skupovce v Mostě je za lešením. Začne restaurování

Převzetím staveniště, instalací lešení a první kontrolní prohlídkou začaly ve středu 24. dubna přípravné práce k restaurování barokního Mariánského sloupu v parčíku na Skupovce v Mostě. Obnova a konzervace kulturní památky by měla skončit do podzimu.

Rada města rozhodla: Gymnázium se během rekonstrukce z Litvínova nestěhuje

Rada města Litvínov se na svém posledním zasedání zabývala budoucností litvínovského Gymnázia T. G. Masaryka, které čeká během tohoto a příštího roku rozsáhlá rekonstrukce. Po dlouhém hledání náhradních prostor pro výuku nakonec našla řešení.