v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 100 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Šumperk inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Šumperk se rozprostírá na severu Olomouckého kraje. Na jihovýchodě sousedí s okresem Olomouc a na severu s okresem Jeseník. Na východě má okres Šumperk společnou hranici s okresem Bruntál z Moravskoslezského kraje a na západě má společnou hranici s okresy Svitavy a Ústí nad Orlicí z kraje Pardubického.

Celkovou rozlohou 1 315 km2 se řadí na druhé místo mezi 5 okresy Olomouckého kraje (Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov a Šumperk). Na celkové ploše Olomouckého kraje se okres Šumperk podílí 26 %. Z celkové rozlohy zaujímá zemědělská půda 43,0 %, podíl orné půdy na celkové rozloze je 22,8 % (orná půda se podílí na zemědělské půdě 53,0 %). Velmi významnou část výměry kraje tvoří lesní půda (48,2 %).

Šumpersko je významnou oblastí z hlediska cestovního ruchu. Můžete zde navštívit velké množství hradů, renesančních a barokních zámků, chrámů, kostelů, muzeí a galerií. V Lošticích můžete navštívit unikátní tvarůžkářské muzeum, židovskou synagogu nebo židovský hřbitov. Ve Velkých Losinách vás okouzlí renesanční zámek známý čarodějnickými procesy atd.

Oblast Šumperska vás osloví překrásnou a rozmanitou přírodou. Jádro oblasti je horské až velehorské, ale těsně pod horami se rozprostírají velké kotliny a nížiny. Nejmohutnějšími horami je Hrubý Jeseník, kterému vévodí Praděd (1 492 m n.m.) – nejvyšší hora Moravy. Pozoruhodná příroda je na mnoha místech chráněna formou rezervací, chráněné krajinné oblasti nebo zón klidu. Druhým největším pohořím je Králický Sněžník, pohraniční pohoří, o které se dělí Česká republika s Polskem. Na jižním svahu kopce Klepý se nachází uzel rozvodí tří moří – Severního, Baltského a Černého. Řeka Morava, která v této oblasti pramení, je zásobárnou vody pro celou Moravu. Kolem vodních toků a ploch se rozkládá komplex lužních lesů, který si díky pravidelným záplavám zachovává původní ráz. Třetím velkým pohořím jsou Rychlebské hory, málo navštěvované a takřka zapomenuté. Jen díky malé návštěvnosti v nich dnes mohou žít vzácní ptáci, např. tetřevi. V místech, kde vyvěrají sirné prameny, byly založeny lázně Bludov a Velké Losiny.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Žil v nesprávném těle. Teď jsem spokojený, říká transmuž

Narodil se jako dívka a vyrůstal v malém městě na Znojemsku. Když procházel pubertou, zjistil, že se necítí dobře v ženském těle. Nešlo ani tak o fyzický vzhled, ale o to, jak ho vnímá okolí. Nyní Toby Švédů prochází změnou pohlaví.

Kůrovcová kalamita otevřela výhledy do krajiny

/FOTOGALERIE/ Poušť pařezů, měsíční krajina. Taková slova padají ve spojení s holinami vzniklými v důsledku kůrovcové kalamity. Odlesnění však nemusí znamenat jen negativa. V některých lokalitách díky němu plánují krajinu přiblížit podobě, kterou měla před desítkami let.

V papírně hořela hala, škoda zhruba deset milionů

/FOTO Z MÍSTA/ Deset hasičských jednotek likvidovalo požár v areálu papírny v Olšanech na Šumpersku. Hořela plechová hala, v níž byla uskladněná koudel. Majitelé škodu předběžně vyčíslili na deset milionů korun, podle posledních informací statik označil objekt za velmi nebezpečný a je plánována demolice haly.

Ukrajinci se učí česky: Ostravská univerzita "loví" mozky v Užhorodu

V meziválečné době byl Užhorod metropolí nejvýchodnější autonomní oblasti tehdejšího Československa Podkarpatské Rusi. A dnes je stotisícové město, ležící „na dohled“ od hranice Evropské unie i schengenského prostoru, centrem nejzápadnějšího regionu Ukrajiny. Mezi obyvateli Užhorodu je díky rodinným vzpomínkám stále živá kapitola historie společného státu s Čechy a Slováky.

Co dala Británie světu? Gentlemany ani whisky brexit nevymaže

Čas odchodu Velké Británie z Evropské unie se nezadržitelně blíží. Ať už se uskuteční jakýmkoli způsobem, je to dobrá příležitost zopakovat si, co tato mocnost dala světu a co je pro Spojené království typické. Není to jen deštivé počasí, čaj o páté, kriket, odměřené chování, vánoční pudink, lochnesská příšera nebo kilt.