v CZ verzi 658 345 inzerátů, měsíčně nás navštíví přes 150 000 lidí

Vložit inzerát zdarma

Beroun inzerce zdarma, bazar

Sekce inzerce zdarma

Další nové inzeráty >>

Okres Beroun leží v západní části Středočeského kraje. Svojí východní hranicí sousedí s okresem Praha-západ, na jihu s okresem Příbram, na západě s okresem Rokycany a na severu s okresy Rakovník a Kladno. Dálnice D5 Praha – Plzeň rozděluje okres téměř souměrně na dvě poloviny.

Povrch okresu má charakter pahorkatiny. Rovinatější části se nacházejí v několika enklávách západně od Berouna, dále pak v oblasti Hostomic, Neumětel a Litně. Nejníže položeným místem okresu je hladina Berounky při jejím výtoku z území okresu za Zadní Třebání o nadmořské výšce 211 metrů. Nejvyšším místem je vrch Jivina (620 m n.m.).
Z morfologického hlediska patří Berounsko převážně ke Středočeskému krasu (Barandien). Je to vápencová oblast, rozkládající se přibližně kolem toku Berounky v úseku od Berouna ku Praze. Je zde vytvořeno mnoho zajímavých přírodních útvarů, a to především skalnaté útesy, lemující břehy Berounky a četné jeskyně. Z nich nejznámější jsou Koněpruské jeskyně, které mají bohatou krápníkovou výzdobu.

Více než třetinu území okresu zaujímají lesy. Ty tvoří převážně souvislé celky, ať již kopcovité Hřebeny a Brdy s nadmořskou výškou kolem 600 m, nebo lesy Křivoklátské, které jsou poměrně v rovině.

Svojí rozlohou 662 km2 zaujímá okres 11. místo ve Středočeském kraji a 6,0 % z jeho rozlohy. Zemědělská půda tvoří 52,7 % a lesy 35,7 % z rozlohy okresu. Hustotou osídlení 123 obyvatel na km2 patří k průměrným okresům kraje.
K 1. lednu 2008 náleží do okresu Beroun 85 obcí. Z celkového počtu obcí má 6 přiznán statut města a 4 byly stanoveny městysem. V okrese bylo k 1. 1. 2008 celkem 81 307 obyvatel a tímto počtem se řadí mezi poslední tři, nejméně obydlené okresy Středočeského kraje. Během roku 2007 bylo zaregistrováno 977 živě narozených dětí, což činí 6,8 % z živě narozených v kraji, bylo uzavřeno 459 sňatků a rozvedeno 274 manželství.

K 31. 12. 2008 bylo v rámci okresu Beroun zapsáno celkem 19 527 subjektů v registru ekonomických subjektů. Podle převažující činnosti tvoří zemědělství a lesnictví 6,1 %, průmysl 13,1 %, stavebnictví 13,5 % a maloobchod 16,1 %.

K 31. 12. 2007 bylo v rámci okresu Beroun evidováno 1 602 uchazečů o zaměstnání. Registrovanou mírou nezaměstnanosti 3,56 % se řadí v rámci kraje na 5. místo. Oproti roku 2006 došlo ke snížení, a to ze 4,25 %.
Situaci na trhu práce na Berounsku do značné míry ovlivňuje blízkost a dobrá dopravní dostupnost k Hlavnímu městu Praze.

Školství je v okrese zastoupeno sítí základních škol, učilišť a středních škol. Střední všeobecné vzdělání lze získat na gymnáziu v Berouně nebo Hořovicích. Jediná vyšší odborná škola má zaměření pedagogické.

Berounsko je nesmírně bohaté svými historickými památkami. Nejznámější z nich je starobylý hrad Karlštejn, který je jedním z nejpamátnějších v celé republice. Dalšími významnými památkami jsou hrady Žebrák a Točník, zámek v Hořovicích, barokní kostel v Tetíně, klášterní kostel ve Sv. Janu pod Skalou, Jungmannův rodný domek v Hudlicích a celá řada dalších památek.

Na Berounsku se nacházejí dvě chráněné krajinné oblasti - Český kras a Křivoklátsko (biosférická rezervace UNESCO). Nejvýznamnější částí chráněné krajinné oblasti Český kras je oblast Karlštejn – Koda o rozloze 2 010 ha, kde se v Císařské rokli nacházejí pěnovcová jezírka, v celé oblasti jsou různé druhy chráněných rostlin, například lýkovec, dřín, tařice skalní, hlaváček jarní, koniklec načernalý, lomikámen trsnatý a mnoho dalších. Kromě toho u vrchu Bacína, který je nejvyšším bodem Českého krasu, 499 m n.m., se nachází archeologické naleziště.

Bohatost a krása přírody na Berounsku si vynutila i zákonnou ochranu dalších lokalit. Národní přírodní památkou byl vyhlášen vrch Kotýz, Zlatý kůň, Klonk, Černá rokle, přírodní památkou pak Lom na Kobyle, Špičatý vrch – Barrandovy jámy, Tetínské skály, Karlické údolí, Kulivá Hora, Radotínské údolí a jiné.

Berounsko, zvláště údolí Berounky, je vyhledávaným místem rekreace a odpočinku. Obyvatelé Prahy zde využívají množství rekreačních chat a chalup.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tisk vybraných inzerátů >>
Odeslat výběr
Od Komu Kopie Text
Odběr inzerce
Po vložení emailu Vám budeme posílat inzeráty ze zvolené kategorie inzerce.
Novinky z okresu
Nejdražší stavební akci rozjeli v Neumětelích. Připojí se na skupinový vodovod

/FOTO, VIDEO/ Na skupinový vodovod Lochovice-Lhotka se napojují v současnosti Neumětely. Jedná se o největší a nejdražší stavební akci v historii obce.  

ZUŠ v Hořovicích chystá další koncerty a červnovou premiéru muzikálu na zámku

/FOTOGALERIE/ Žáci Základní umělecké školy Josefa Slavíka Hořovice z klavírní a pěvecké třídy Květuše Ernestové po soutěžních úspěších na počátku letošního roku pokračují ve svých úspěšných hudebních aktivitách.

Do středočeských škol poputují miliony na prevenci před digitální propastí

Bezmála 83 milionů korun získají středočeské školy na pořízení mobilních digitálních technologií pro znevýhodněné žáky. Přijetí dotace od MŠMT schválili krajští radní.

Příbuzné jim zabili v Hradištku nacisté. Po 80 letech Španělé odhalují pravdu

Byl to malý koncentrační tábor nedaleko Prahy. Do Hradištka během druhé světové války Němci transportovali politické vězně z mnoha zemí Evropy, ale kvůli špatným podmínkám se asi polovina z nich nedočkala konce války. Avšak zatímco třeba Francouzi o svých blízkých, kteří v Hradištku zahynuli, mají poměrně dost informací, Španělé se o osudech svých příbuzných dozvídají až nyní, téměř osmdesát let po válce.

Chce se mi až brečet, říká sadař. Mráz zlikvidoval ovocnářům na Berounsku úrodu

/FOTO, VIDEO/ Poslední noci spadly teploty na Berounsku na některých místech až k minus šesti stupňům Celsia. Náhlé ochlazení zlikvidovalo ovocnářům prakticky celou úrodu.